ما چقدر مرفه هستیم؟

رفاه چیست؟

در سال‌های اخیر با در نظر گرفتن ابعاد متنوع زندگی انسان، تعریف «رفاه اجتماعی عبارت از مجموعه سازمان‌یافته‌ای از قوانین، مقررات، برنامه‌ها و سیاست‌هایی است كه در قالب موسسات رفاهی و نهادهای اجتماعی به منظور پاسخگویی به منظور نیازهای مادی و معنوی و تامین سعادت انسان ارائه می‌شود تا زمینه رشد و تعالی او را فراهم آورد» مقبولیت بیشتری دارد.آیا متری هست که با آن بتوان رفاه را اندازه گیری کرد؟

شاخص رفاه لگاتوم، رتبه‌بندی سالانه موسسه پژوهشی لگاتوم است که درباره سطح رفاه درصد و چهل و دو کشور مختلف منتشر می‌شود. لگاتوم از سال 2009 این گزارش را منتشر می‌کند و پژوهشگران آن، شاخص رفاه را براساس ترکیبی از وضعیت کشورها در هشت حوزه مختلف تعریف کرده‌اند. سطح رفاه در کشورها با مقایسه وضعیت آنها در هشت حوزه که در شکل زیر آورده شده، سنجیده می‌شود.
در رتبه‌بندی 2015 ، نروژ، سوئیس، دانمارک، نیوزیلند و سوئد به ترتیب پنج کشوری هستند که بالاترین سطح رفاه را دارند. در مقابل،جمهوری آفریقای مرکزی، چاد،جمهوری دموکراتیک کنگو، بروندی و یمن پایین‌ترین سطح رفاه را بین کشورهای مورد مطالعه دارند.

دراشتغال زایی و کارآفرینی کدام کشور سرآمد است؟

آیا پشتکار مردم تاثیری در درجۀ رفاه دارد؟

کدام کشورها مهمان نوازتر هستند؟

ما چقدر مرفهیم؟

وضعیت رفاه در ایران
آیا جامعۀ رفاه، دولتِ رفاه را تشکیل می‌دهد یا دولت رفاه جامعه رفاه را؟ اگر قبول داریم که این وابستگی دوطرفه هست، من و شما برای برقراری این رفاه چه کرده ایم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *