از پشت صحنۀ پادپرس چه خبر؟

چهارشنبه اولین بار بود که همه مون هم رو میدیدیم، دست اندرکاران ِ پشت صحنه پادپرسیا رو میگم. البته قبل از این دورهمی دو روزه، ارتباط های صوتی و نوشتاری با هم برقرار کرده بودیم، و یا بعضی هامون هم دیگه رو میشناختیم/دیده بودیم.

غرض  از این دورهم نشینی هماهنگ کردن کوک سازهامون بود، طوری که وقتی می نوازیم، هم نواتر باشیم و خروجیمون اهنگ گوش نوازتری باشه برای همراهامون. 

در این همنشینی به سمت هم نوایی چه گذشت:

خان اول: چاق سلامتی

خان اول به سلام و احوال پرسی ها و رونمایی از چهرۀ صاحب-صداها گذشت.

4_347384024416649314

خان دوم: نوای اسرارآمیز آن دوردست ها

«ما میخوایم پادپرس در سال ۱۴۰۰ چی باشه؟ کی باشه؟ چرا باشه؟». همون نوایی که اندیشیدن بهش میتونه رقص الانمون رو بهبود ببخشه، گام های اضافی‌مون رو کم کنه، و هم‌نوایی رو در ما جاری کنه. چیزی که نهایتا بعد یه ساعت بحث چهارنفره سرش واستادیم این شکلی بود: «شبکه ای از آدم هایی که میخوان و میتونن دنیا رو بهبود ببخشن».

shutterstock_225924757

خان سوم: نقشه راه

بعد از اینکه دور‌مون همنواتر شد، به این مساله پرداختیم که حالا از چه مسیری بریم تا به خونه 1400ی پادپرس برسیم؟ از چه جاهایی رد شیم؟

اینجای بحث نیاز به تجربه ای بیشتر از تجربه ی ما چهارنفر داشت. شاید هم چیزی که کم بود نقص در تجسم دورنمای شش ساله بود. به هر حال، حدودا بعد از چهل و پنج دقیقه زدن توی سر رو کله هم، به این نتیجه رسیدیم که بهتره بریم نهار

H

خان چهارم: ته دیگ استامبولی

نهار رو در کنار بچه های مپس تهران خوردیم- استامبولی ها و ته دیگ هاش، نکته هایی از این نهار دور همی هم دستمون اومد که حواسمون باشه که چطور از تجربه های بقیه کمک بگیریم … .

و دوباره برگشتیم بر سر بحث مسیرها احتمالی پیش رو برای رسیدن به پادپرس در 1400. این بار کمی بحث رو به جلو بردیم و به این جا رسیدیم که جزیره‌های سر راهمون تا سال ۱۴۰۰ این شکلیه:

۱- تا یه جایی از مسیر پادپرس خونه ای خواهد بود که اعضای شبکه ذهنیت و دانششون رو در زمینه پرسشها و مشاهدات پادپرسی های مختلف، شما و ما، به اشتراک میذارن. این بازی هم برای تقویت روحیه پرسشگریمون خوبه و هم برا تبدیل شدن به یه مشاهده گر نکته‌بینه.

۲- بعد از اینکه یه جمع اولیه‌ی حدودا ۱۰۰-۲۰۰ نفره با هم هم‌قدم‌تر شدیم، یواش یواش میریم به سمت تجربه کردن و امتحان کردن بعضی از این ایده ها و ذهنیت ها و دانش ها که مصرف شخصی داره؛ و به اشتراک گذاری خروجی این تجربه‌ها.

۳- وقتی اونقدر توانمند شدیم که نیازهای خودمون رو از طریق این تجربه ها برطرف کنیم، درگام بعدی میریم به سمت برطرف کردن نیازهای اطرافمون.

و اینجاس که اون شبکه ی بهبود بخش دیگه شکل و شمایلی به خودش گرفته.

می‌دونیم که این جزیره‌ها بین راهین و شاید حتی پا بهشون نذاریم. ولی تصویر کردن مسیر احتمالی کمکمون میکنه برای برنامه ریزی بهتر.

خان پنجم: الان کجاییم؟

بعد، خیلی سریع رفتیم سراغ چیزی که تا الان در کنار شما به دست آوردیم: یه معرفی ساده از چرایی و چونی پادپرس، بلاگمون، یه شبکۀ اولیه در حرکت تو فیس بوک با همراهی صدادار ۲۰ نفر از ۲۰۰ نفر همراه عزیزمون و دانش، تجربه، و ذهنیتی که در کامنت‌های مختلف به اشتراک گذاشته میشه. چیزایی هم یاد گرفتیم این بین؛ کار تیمی، متدلوژی اسکرام، آنالیز داده‌های فیس‌بوک و … .

https://www.facebook.com/padpors

خان ششم: مشخص کردن اهداف کوتاه مدت

نوبت رسید به تعیین نزدیکمون؛ تا عید کجا باشیم شادیم؟ تا عید می‌خوایم که پلت فرم اصلی پادپرس آماده شده باشه و پادپرسی‌های باصدا به ۶۰-۱۰۰ نفر رسیده باشن.

و خان هفتم: چه جور تیمی هستیم؟

بعد اینکه خیالمون از دور و نزدیک‌ها جمع شد، رفتیم سراغ خودمون؛ ما کی هستیم؟ چه جور تیمی هستیم؟ چه نقاط مثبتی داریم و چه نفاط قابل بهبودی؟ کجاهامون رو چکش کاری کنیم میتونیم حتی از این هم موثرتر حرکت کنیم؟ ها؟

کنترل + ایکس + چشمک.

راه زیادی مونده تا “ما” شدن:

“ما” یعنی شبکه ی پادپرس، یعنی همه‌مون، شما که در میدان پادپرس می رقصید و ما که در پشت صحنه میدان رقص رو اماده می‌کنیم، رقص به سمت بهبود اوضاع.

و همه ی این کارها برا اینه که “ما” بشیم، مایی که بهبود ایجاد می‌کنه.

Untijtled

———————————————————————————————————————————————

پ.ن.۱: فایضه ی عزیز، یکی از لالا پادپرسیای عزیزمون، اخر های جلسه بهمون پیوست و شادی مون رو افزون کرد. امیدواریم در دور هم نشینی های بعدی حتی لالاپادپرسی های بقیشتری رو ببینیم.

4_347384024416649310

پ.ن.۲: و روز بعد هم در خانه‌ی قدیمی مپس برای جمعی از دوستان و لالاپادپرسی‌های بالقوه و بالفعل دموی کوتاهی داشتیم از عملکرد سه ماهه مون.

جای همه تون خالی + تبسم.

4 thoughts on “از پشت صحنۀ پادپرس چه خبر؟

 • 28/03/2016 at 7:04 ق.ظ
  Permalink

  با سلام .ضمن آرزوی موفقیت برای راه طولانی که در پیش گرفتید بایستی بعرض برسانم از اینگونه کارها نباید انتظار نتیجه فوری داشته باشید همینکه بتوانید جرقه ای در ذهن خواننده ایجاد کنید کار بزرگیست .

  Reply
  • 02/04/2016 at 10:46 ق.ظ
   Permalink

   خیلی ممنون 🙂
   و در تلاشیم تا جرقه های بیشتری ایجاد کنیم.

   Reply
 • 25/07/2018 at 8:44 ق.ظ
  Permalink

  سلام 🙂
  آفرین
  به عنوان یک ژورنالیست چه کمکی می تونم بهتون کنم؟

  Reply
  • 25/07/2018 at 6:31 ب.ظ
   Permalink

   سپاس. حضور یه ژورنالیست‌ در شبکه‌ي نوآوری پادپُرس فوق‌العاده س، مخصوصا که مسیر ما با آگاه‌سازی عمومی که یکی از اهداف اصلی فعالیت‌های ژورنالیستی هست گره خورده.

   الان سایت در آدرس https://padpors.com بالاست. خوشحال میشیم در جمعمون داشته باشیمتون و از ابتکار عملتون در حوزه‌های مختلف برخوردار باشیم.
   به امید دیدار در پادپرس

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *