چون به درخت رسیدی به تماشا بمان

الهام گرفتن از طبیعت در طول تاریخ تحت نام های «تقلید از طبیعت» یا «تقلید از حیات» معادل واژه «Biomimicry» سبب شده که پیشرفت های شگرفی در علم به وجود بیاید.

در همین راستا ما تصمیم گرفتیم که در این نوت و نوتهای آتی چند مورد از اختراعات حاصل از الگوبرداری از طبیعت رو معرفی کنیم. با این هدف که در کنار هم یاد بگیریم چطور می توان با افزایش دقت مشاهده و طرح پرسشهای خوب از شگفتی های دنیای اطرافمون برای بهبود زندگی خود بهره ببریم.

این داستان: ولکرو

یک مخترع سوئیسی چطور به دنیا نگاه می کند؟

از یک پیاده روی طولانی در طبیعت در راه برگشت به خانه هستید، متوجه می شوید که در حین عبور از مزرعه گلهای خشکِ سمجی به لباسهایتان چسبیده اند، جدا کردنشان وقت و انرژی زیادی می طلبد و دستهایتان آزرده می شوند، چه عکس العملی نشان می دهید؟

سال 1941 چنین اتفاقی برای George de Mestral افتاد: در حین بازگشت از شکار و عبور از مزرعه متوجه چسبیدن گل‌های خشگ گیاه باباآدم (Arctium) به لباس خود و موهای سگش شد. فکر میکنین او چه عکس العملی نشان داد؟

ولکرو

 

جرج میکروسکوپش را روشن کرد تا گلها را با دقت بیشتر تماشا کند و متوجه شد که خاصیت چسبندگی این گلها به خاطر حضور قلابهای فراوان آنهاست.

ولکرو

او کشف خود را به کارخانه‌ای در لیدن معرفی کرد و کارخانه این ایده را تبدیل به نوار کتانی حاوی قلاب کرد. بعد از تست های اولیه فهمیدن که نوار کتان جواب نمی دهد و بعد از چند بار چسبیدن خاصیت خود را از دست می دهد.

آیا جرج دست از تلاش برمیدارد؟

نه! فرایند اصلاح جنس و مکانیسم قلاب‌ها و حلقه‌ها ۱۰ سال طول کشید، تا سرانجام در سال ۱۹۵۸ روزنامه‌ها خبر می دهند که «زیپ بدون زیپ اختراع شد».

ولکرو

بزودی تولیدکنندگان در سراسر دنیا بخصوص در منچستر ، سوئد، کانادا و آمریکا تولید وعرضه آنرا آغاز کردند. بعد از اتمام حق ثبت آن در سال ۱۹۷۸، تولید انواع مشابه در تایوان، چین، و کره جنوبی ساخته و عرضه شد.

نام تجاری: ولکرو

ولکرو

کلمه Velcro از مجموع دو کلمه فرانسوی Velours بمعنی مخمل و Crochet بمعنی قلاب گرفته شده‌است. بست ولکرو از دو قسمت تشکیل شده که معمولاً بصورت دو نوار یا دو مربع در دو طرف جسمی که لازم است بهم وصل گردد قرار داده می‌شود. تکه اول از قلاب‌های بسیار کوچک و تکه دوم از حلقه‌های ریز تشکیل شده‌است. وقتی بهم فشرده شوند قلاب‌ها در حلقه‌ها فرورفته و بست محکم می‌گردد.

قدرت ولکرو

ولکرو

ولکرو با اندازه ۲ اینچ مربع می‌تواند یک شخص ۷۹ کیلوگرمی را در برابر گرانش زمین نگه دارد، مقدار نیرو بستگی به طرز قرار گرفتن حلقه‌ها و قلاب‌ها دارد و اینکه چه سطحی از آن‌ها با هم درگیر شده‌اند. لرزش و حرکت آهسته به علت چسبندگی بیشتر آن‌ها قدرت بست را زیاد می‌کند. لباس کامل از این بست می‌تواند شخص را به دیوار بچسباند.

موارد مصرف ولکرو

موارد استفاده از ولکرو

این اختراع امروزه بطور گسترده در البسه و ساخت کفش ها و کیف ها بکار می رود و بعنوان جایگزینی برای زیپ است و در برنامه های ناسا بطور گسترده کاربرد دارد. و در سفینه های فضایی و برای متصل نگه داشتن فضانوردان مورد استفاده قرار می گیرد.

منابع

http://biomimicry.org/what-is-biomimicry/#.VpICQLZ97IV

http://www.swissinfo.ch/eng/how-a-swiss-invention-hooked-the-world/5653568

https://books.google.com/books?id=vAXcX2xm6esC&pg=PA178&hl=en#v=onepage&q&f=false

http://www.whaleoil.co.nz/2013/02/photo-of-the-day-148/

http://www.dpeterhochberg.com/images/VelvetFabric_Velcro.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Velcro

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *