آسمون ما؟ یا آسمون اونا؟

از تجربه موفق اصفهان در دو سال اخیر برای کاهش آلودگی هوا خبر دارید؟ تلاشی که منجر شد تعداد روزهای سالم در اصفهان از 75 روز در سال 92 به 198 روز در سال 94 افزایش پیدا کنه. می دونید در این تلاش چند گروه و سازمان درگیر بودند؟ حدود 30 سازمان اجرایی و البته که سازمان های مردم نهاد. این طرح جامع با پیشرفت 60 درصدی همراه بود. حدس می زنید از بین این سی و چند سازمان کدوم ها موفق به اجرای 100 درصدی تعهدات خودشون شدند؟ بله، سازمان های مردم نهاد!

سازمان های مردم نهاد استان اصفهان تنها گروهی بودند که تمام وظایف خودشون رو به طور کامل در برنامه جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان انجام دادند و این موفقیت باعث شد این طرح توسط استاندار اصفهان به مدت یک سال دیگه تمدید بشه تا به موفقیت 100 درصدی برسه.

خوشحالیم از اینکه الان نمونه داخلی موفقی از بهبود شرایط کیفیت هوا در کشور خودمون سراغ داریم. امیدوارم نمونه های بعدی موفق شهرهای هر کدوم از ما ها باشه.

بهبود آلودگی هوا در اصفهان

مشکل اساسی: هوا یا آدم‌ها؟

جمله ای منسوب به آلبرت اینشتین هست که میگه: «به هنگام رویارویی با مشکلات اساسی نمی توانیم از همان سطح تفکری که آن مشکلات را به وجود آورده ایم، آنها را حل کنیم.» منظور اینشتین از این جمله چی بوده؟ یعنی ما خودمون به وجود آورنده مشکلات خودمون هستیم؟
بیاید با دیدن یه موقعیت واقعی این سوال رو از خودمون بپرسیم. اگه در شهرهای پرجمعیت زندگی می کنید آیا آلودگی هوا از دید شما یه مشکل اساسی هست؟ شاید تا زمانی که خود شما یا یکی از نزدیکان شما مستقیما به دلیل آلودگی هوا زمین گیر نشده باشه احتمالا مشکل اساسی تون نیست. اما به صحبتی که وزیر بهداشت چند روز پیش در تلویزیون انجام داد توجه کنید: «در شهر تهران، در ماه دی، تعداد مرگ و میر ها نسبت به ماه های قبل افزایش پیدا می کنه.»

به نظر شما دلایل این مشکل چه ها هستند؟

آیا من و شما در بروز و ادامه این مشکل نقش داشتیم و داریم؟
بذارید به اون بخشی از مسأله بپردازیم که مربوط به خودمون هست. بدون شک یکی از مسئولای اصلی این آلودگی هوا تک تک ما هستیم. این ما هستیم که هر روز با ماشین خودمون تو این شهر رفت و آمد می کنیم. شاید در جواب بگید که مگه چاره دیگه ای هم داریم؟! وقتی اتوبوس و مترو جای جُم خوردن ندارند چه چاره ای داریم جز استفاده از ماشین شخصی برای گذران امور روزمره؟
فکر کنم اگه اینطوری فکر کنیم داریم از همون سطح تفکری با موضوع برخورد می کنیم که باعث به وجود اومدن این مشکلات شده.
به نظر ما چاره ای هست. نظر شما در این مورد چیه؟
اما می دونید راهکارهایی که در استان اصفهان منجر به کاهش آلودگی هوا شده چیا بودند؟
1- توزیع سوخت با کیفیت یورو 4
2- حذف سوخت مازوت از نیروگاه ها
3- توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی
4- فعال شدن بخشی از طرح مترو
5- عملیاتی شدن طرح زوج و فرد
6- ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع 50 کیلومتری شهر

احتمالا راه های زیاد دیگه ای برای داشتن هوای پاک در آینده پیشنهاد خواهد شد، مشتاقیم این پیشنهادا رو از شما بشنویم … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *