آیا پرورش دام تهدیدی برای آینده انسان و زمین است؟

اصلی ترین حوزه های فعالیت انسان که منجر به انتشار گازهای گلخانه ای از جمله دی‌اکسیدکربن میشه از این قرارند: تولید برق و حرارت، کشاورژی و دامداری، صنعت، حمل و نقل، ساختمان سازی و تبدیل دیگر انرژی ها.  به نظرتون پرورش دام این وسط، سهمش چقدره؟ آیا اصلا در نظر گرفتنی هست؟

سهم تولید گازهای گلخانه ای جهان در بخش های مختلف اقتصاد در سال 2010
سهم تولید گازهای گلخانه ای جهان در بخش های مختلف اقتصاد در سال 2010

اما یکی از حوزه های بسیار مهمی که در اینجا از اون میخوایم صحبت کنیم کشاورزی و دامپروری هست. کشاورزی و دامپروری از جنبه های مختلفی می تونه بر تولید گازهای گلخانه ای و در نهایت گرمایش جهانی تاثیر بگذاره. سازمان جهانی غذا و دارو در سال 2006 اعلام کرد که “بخش دامپروری چه در سطح محلی و چه در سطح جهانی، یکی از دو یا سه بازیگر اول در زمینه معضلات زیست محیطی به شمار می رود. با توجه به روند کنونی پیش بینی می شود که تولید شیر و گوشت تا 50 سال آینده دو برابر شود و فائو هشدار می دهد که فقط برای آنکه تخریب زیست محیطی حاصل از دامپروری در همین حد بماند، تاثیرات زیست محیطی تولید هر واحد دام باید به نصف مقدار کنونی کاهش یابد.”

اما دامپروری چه خطراتی را برای انسان و زمین در پی دارد؟

تخریب جنگل ها

یک سوم خشکی های کره زمین رو جنگل ها تشکیل می دهند و از اونجا که میزان جذب بیشتری نسبت به انتشار کربن دارند به عنوان یکی از مهمترین مکانیزم های جذب دی اکسید کربن در زمین به شمار می روند. دام پروری یکی از دلایل اصلی از بین رفتن جنگل ها در جهان مخصوصا در منطقه آمریکای لاتین است. به طوریکه 70 درصد جنگل های آمازون در کشور برزیل برای فراهم آوردن چراگاه دام و زمین برای تولید غذای آنها از بین رفته است. بد نیست بدونید که 97 درصد تولید دانه سویا و حدود 60 درصد تولید ذرت جهان برای تامین غذای دام استفاده می شه. با این توضیحات تخریب جنگل ها نقش 17 درصدی در انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت انسانی رو به خودش اختصاص می ده و در خود کشور برزیل دامپروری مهمترین عامل تخریب جنگل ها به حساب میاد.

تخریب جنگل های آمازون برای ایجاد زمین کشاورزی برای پرورش دام
تخریب جنگل های آمازون برای ایجاد زمین کشاورزی

ضایعات دامپروری

دامپروری صنعتی برای اونکه سود اقتصادی خود را بیشینه کند تعداد بسیار زیادی دام رو در مساحت کوچکی پرورش می دهد و جدا از آنکه به حیوانات ظلم روا می‌کنه مقدار بسیار زیادی ضایعات تولید می کنه. اگه خاک ظرفیت دریافت این فضولات رو نداشته باشه باید اونها رو در جایی ذخیره کرد. یکی از این ذخیره گاه ها گودال ها و تالاب ها هستند و فضولاتی که حاوی آلاینده های شیمیایی هستند توانایی آلوده کردن آب، خاک و هوا رو دارند مخصوصا وقتی که بدون فرآورش در محیط رها شوند. این آلاینده ها اغلب ترکیبات حاوی نیتروژن و فسفر هستند. به همین دلیل فائو بخش دامپروری جهان رو با احتمال زیادی بزرگترین منبع آلودگی آب ها معرفی می کنه. همچنین ذخیره سازی این فضولات در فرآیند تخریب طبیعی دی اکسید کربن، سولفید هیدروژن، آمونیاک، متان و ذارات معلق رو وارد اتمسفر می کنه که خودشون در گرمایش جهانی تاثیر بسیار زیادی دارند.

تولید گازهای گلخانه ای

در بخش دامپروری به چند طریق دیگر هم گازهای گلخانه ای تولید می شوند. کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن که برای بارورکردن خاک استفاده می شوند باعث تولید گاز گلخانه ای اکسید نیتروژن می شوند که تاثیرش در گرمایش جهانی بسیار بیشتر از دی اکسید کربن است. علاوه بر این فرآیند هضم مواد در روده حیوانات نشخوارکننده از قبیل گاو، گوسفند و بوفالو و همچنین نگهداری فضولات دامی باعث تولید مقدار زیادی گاز متان می شه که فقط در کشور برزیل که بزرگترین صادرکننده گوشت جهان است 63 درصد از انتشار گاز متان مربوط به این بخش است.

اثرات پرورش دام در تولید گاز گلخانه ای
هضم غذا در بدن نشخوارکنندگان باعث تولید گاز گلخانه ای متان می شود.

هم‌اکنون کل کِشتی که برای تامین غذای دام و انسان روی زمین انجام میشه میتونه جمعیتی دو برابر انسان های روی زمین رو تغذیه کنه در حالیکه در حال حاضر 80% اون غذای دام میشه که گوشت اون دام غذای کمتر از نیمی از جمعیت جهان رو تامین می‌کنه و در چنین شرایطی روزانه 20000 نفر در جهان به دلیل گرسنگی جان خودشون رو از دست می‌دهند. به نظر شما این روش برای تامین غذا در آینده نزدیک یا دور روش پایداری خواهد بود یا باید نوع نگاه جدیدی به بعضی مسائل داشته باشیم؟ شما چی فکر می کنید؟

منابع:

http://www3.epa.gov/climatechange/ghgemissions/global.html

https://www.allianz.com/en/about_us/open-knowledge/topics/environment/articles/140912-fifteen-sources-of-greenhouse-gases.html#!m9e9f7f0d-1392-4218-9048-7761c372a361

http://www.hsi.org/assets/pdfs/hsi-fa-white-papers/brazil_climate_change_factsheet.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *