سیگار و ته سیگار

ظاهرا هر سال حدود 5.6 ترلیون ته سیگار به طبیعت اضافه میشود؛ این تعداد، بعد از گشتن در طبیعت به خودمان برمیگردد و آسیب ناشی از مواد سمی زیست تخریب ناپذیر آن برای خودمان خواهد بود. از طرفی تبدیل این تعداد ته سیگار به عدد خیلی کوچکتر با فرهنگ‌سازی و یا جریمه کار خیلی ساده ای نیست. پس چاره ی کار چیست؟ آیا باید هر لحظه از هر حرکت خودمان آزرده‌تر شویم؟

bahar15

سیگار چه مضرات مستقیمی دارد؟

تازه‌ترين گزارش منتشر شده توسط بانك مركزي ایران درباره سبد هزينه خانوار نشان مي‌دهد كه هر خانوار ايراني به طور متوسط در هر سال معادل 50 هزار تومان از كل سبد هزينه‌ خود را صرف خريد سيگار می کند و از این طریق سالانه 150 ميليارد تومان به جيب واردکنندگان سيگار مي‌رود.

طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت در هر ‌٨ ثانيه يك نفر در دنيا به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهد.

اثرات مضر دود سیگار در اطرافیان فرد سیگاری به مراتب بیشتر از خود فرد است، که به آن سیگار کشیدن تحمیلی می‌گویند. چراکه خود فرد سیگاری، بخش قابل توجهی از دود سیگار را بیرون می‌دهد اما اطرافیان او، تمام دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کنند

bahar22

آیا مضرات سیگار در همین آسیب‌های بهداشتی مستقیم خلاصه می‌شود؟

علاوه بر آلودگی ناشی از دود سیگار، ته سیگارها هم باری سنگین بر دوش محیط زیست و طبیعت می باشند و نه فقط باعث زشت و کثیف شدن مناظر طبیعی می شود، بلکه چندین سال طول می کشد تا در محیط تجزیه شود.

۷ درصد از آتش سوزی‌های جنگلی که مسئول مرگ ۱۴ نفر در هر سال میباشد، ناشی از دور انداختن ته سیگار است.

bahar21

در طول نیم قرن گذشته حجم بسیار زیادی از زباله ها در خشکی ها و رودخانه های منتهی به دریاها و اقیانوس ها رها شده اند که در نهایت به پهنه های آبی رسیده و منجر به مرگ 1.5 میلیون آبزی و پرندگانی که از آبزیان تغذیه می کنند، شده است.

هر ساله رفتگران طبیعت در روز جهانی زمین پاک در بسیاری از کشورها از جمله ایران ، به همراه تشکلهای زیست محیطی، اقدام به جمع آوری ته سیگارهای ریخته شده در شهرها، پارکها و سواحل می کنند.

 آیا می دانستید باید رفتاری را با ته سیگار‌ها داشته باشیم که با زباله‌های بیمارستانی‌ و باطری‌های قلمی فرسوده داریم؟

bahar20

 

12 هزار نوع الیاف متراکم که اغلب سمی نیز می باشند، در ته سیگار وجود دارد که ماندگاری برخی از آنها در طبیعت حدود 500 تا 700 سال می باشد. همچنین سالانه هفت میلیارد ته سیگار در مناطق شهری و طبیعت سبب آلوده شدن یک میلیارد متر مکعب آبهای شیرین و قابل شرب می شود که این منبع می تواند آب شهر بزرگی مانند تهران را تامین کند.

چاره چیست؟

راهکارهای متفاوتی برای مصون ماندن از آلودگی های ناشی از ته سیگار، پیشنهاد شده. دو دسته عمده این راهکارها شامل فرهنگ سازی و  تولید سیگارهای زیست تخریب پذیر می باشد.

فرد مصرف کننده سیگار باید بداند که در قبال باقی مانده سیگار خود مسئول است. در برخی کشورها رها کردن فیلترهای سیگار در طبیعت جرم محسوب می‌شود و از این کشورها می‌توان، آمریکا با  تعیین جریمه 2000 دلار، کانادا تا 200 دلار و استرالیا تا 500 دلار را نام برد.
همچنین برخی شرکت های تولید سیگار پیشنهاد می دهند به جای به کارگیری انواع ته سیگارهای تجزیه نشدنی کنونی، ته سیگارهای سبز  تجزیه شدنی تولید شود. با این همه، روشهای پیشنهادی کنونی هنوز مسیر زیادی تا رسیدن به مرحله ایده آل در پیش دارند.

bahar23

فاصله از بین رفتن محیط زیست یا سلامت یک ماهی، از آن زمانی شروع می شود که شما سیگار خود را به لب می گذارید و شروع به سیگار کشیدن می کنید و فیلتر سیگار خود را از شیشه ماشین به بیرون پرتاب می کنید، ما نیاز به یک نگاه صادقانه درباره خطرات مرتبط با ته سیگار برای محیط زیست داریم.

شما چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *