از طبیعت بپرس نام نجات دهنده ات را!

صبح که از خواب بیدار میشی و تشنه ای چه کار می کنی؟ خیلی طبیعیه که لیوان خالی رو زیر شیر آب بگیری و رفع تشنگی کنی، اما هر کسی به چنین شرایطی دسترسی نداره و هستند کسانی که آب لوله کشی تمیز ندارند و یا برای به دست آوردن آب هر روز باید پای پیاده کلی راه بروند. اگه در چنین شرایطی بودی، به ذهنت می رسید یه کاری کنی که به جای اینکه تو بری پیش آب، آب بیاد به پیشت؟

در جاهایی از دنیا برای به دست آوردن آب آشامیدنی لازم است مسافت طولانی را طی کنی.
در جاهایی از دنیا برای به دست آوردن آب آشامیدنی لازم است مسافت طولانی را طی کنی.

ما انسانها اولین طراحان روی این کره خاکی نیستیم، برای همین خوبه که در طراحی هامون از افکار دیگر موجودات کمک بگیریم. مثلا مثل یک درخت فکر کنیم، یا شاید یک سوسک، یا … .

طراحی بطری با الهام از سوسک نامیب

آقای کیتایی پاک Kitae Pak، برای رفع معضل کم آبی بیابون نشینها و کویرنوردها از سوسکهایی که در همون حوالی زندگی می کردن الهام گرفته است: سوسک صحرای نامیب.

سوسک بیابانی نامیب

سوسک صحرای نامیب Namib desert beetle که در یکی از داغترین مناطق زمین زندگی می کنه، قادر هست که در خشکترین روزها هم آب مورد نیاز بدنش رو تامین کنه! اما چطوری؟

شبها که هوای کویر حسابی سرد میشه، حرارت بدن سوسک پایین میاد، نزدیکی های صبح که خورشید طلوع می کنه و هوا رو به گرمی میره، بدن سوسک نسبت به اطرافش هنوز خنک تر هست و همچنین نسیم صبحگاهی منطقه در اون ساعات حاوی رطوبته، سوسک سحر خیز نامیب هم بدنشو در جهت وزش این نسیم قرار میده و سرش رو به سمت پایین خم می کنه. قطرات شبنم خیلی کوچک به کمک پمپ هایی در مقیاس نانو که در پوست بعدنش تعبیه شده، شروع به تشکیل شدن روی بدنش می کنند، و به سمت دهانش حرکت می کنند.

مکانیزم آب گیری سوسک نامیب

کیتایی پاک، از یه فلز ضد زنگ بهره گرفته و با طراحی خاصی که از این سوسک الهام گرفته شده یه ظرف آب طراحی کرده که شبها میذاریدش بیرون از چادر و صبح یک لیوان آب تمیز و خنک بهتون تحویل میده.

فکر می کنید چرا این ظرف به این شکل طراحی شده؟ چطور کار می کنه؟

Dew Bank، طراحی بطری با الهام از سوسک نامیب
Dew Bank، طراحی بطری با الهام از سوسک نامیب

قبل از رفع هر مشکلی، به دنیای اطرافت نگاه کن، شاید مادر طبیعت قبل از تو به جوابهای خوبی رسیده باشه.

منابع :

Water vapor harvesting

Beetle-Inspired Bottle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *