تولید سیمان از دی اکسید کربن هوا، به روش مرجان ها

تولید سیمان به روش سنتی نیازمند ترکیب کردن مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد است. علاوه بر این که این مواد اولیه را باید از دل طبیعت بیرون کشید، ایجاد چنین حرارتی منجر به تولید میزان زیادی دی اکسید کربن و تشدید گازهای گل خانه ای میشود که سهم مهمی در گرم شدن زمین دارد.این در حالیست که مرجانهای دریایی، سیمانی مقاومتر و بهتر از سیمانی که ما می سازیم، می سازند. بعلاوه این که آنها نه تنها دی اکسید کربن تولید نمی کنند، بلکه از دی اکسید کربن موجود در هوا هم استفاده می کنند.


میلیونها سال است که مرجانها و برخی دیگه از گونه های آبزی، دی اکسید کربن را جذب می کنند و طی پروسه معدنی کردن(Mineralization )، کربن موجود در این گاز را در ساختار سخت کربنات کلسیم به کار می برند و صخره های زیبای مرجانی را می سازند. تا کنون تخمین زده شده که 100 میلیون میلیارد تن دی اکسید کربن به کمک جانداران دریایی که از این روش استفاده کرده اند، به صورت کربنات کلسیم ذخیره شده … .

شرکت سیمان سازی کلرا از مرجان ها برای تولید سیمان تقلید میکند
شرکت سیمان سازی کلرا از مرجان ها برای تولید سیمان تقلید میکند

محققان در تلاش هستند که پرده از راز مرجانها در تولید این سازه های سخت بردارن البته هنوز کاملا موفق نشدن که پروسه دقیق سیمان سازی مرجانها رو کشف رمز کنند. با این حال پیشرفتهای خوبی هم داشتند؛ مثلا Brent Constantz و تیمش از دانشگاه استفورد، پایه گذار کمپانی سیمان کارلا با الهام از روش مرجانها در تولید سازه های سخت سیمانی، روشی ابداع کرده اند که نه تنها گاز گل خانه ای تولید نمی شود بلکه این گازها را کاهش هم می دهند. اسم این روش MAP است، مخفف کلمات Mineralization via Aqueous Precipitation، روشی الهام گرفته از طبیعت.

تولید سیمان از دی اکسید کربن با الهام از مرجان ها
تولید سیمان از دی اکسید کربن با الهام از مرجان ها

در این روش همانطور که موجودات دریایی دی اکسید کربن را برای ساخت کربنات کلسیم به کار می گیرند، کمپانی کارلا هم این مرحله را عملی کرده است و از کربنات کلسیم تولید شده برای مراحل بعدی ساخت سیمان بهره می گیرد.
دی اکسید کربن اولیه محصول جانبی کارخانجات دیگر است که در طبیعت رها می شوند. تولید کربنات کلسیم علاوه بر دی اکسید کربن، نیازمند کلسیم و مواد قلیایی است، این مواد اولیه به دو روش تهیه می شوند. در روش اول از ضایعات کارخانه جات استفاده می شود که هردوی این مواد را در خود دارند، مانند هیدروکسید کلسیم (Ca(OH) 2). در روش دوم یک ماده قلیایی مانند سود (NaOH) از ضایعات کارخانه جات و یک منبع کلسیم مانند کلرید کلسیم موجود در طبیعت یافت می شود، بهره برد. این کمپانی تخمین می زند که برای هر تن سیمان تولید شده با استفاده از این روش به جای روش سنتی، نیم تن CO2 جذب می کند.

کاهش گازهای گلخانه ای با الهام از مرجان ها
کاهش گازهای گلخانه ای با الهام از مرجان ها

به کمک چنین روش‌هایی و با الهام از مرجان ها، در جاهای مختلف دنیا، توانسته‌اند تاکنون ۱٠ میلیون تُن دی اکسید کربن جذب و باعث کاهش گاز گلخانه‌ای شوند، در عین حال که به تولید و درآمدزایی می‌پردازند. ‌شاید بد نباشه ما هم یواش یواش قدر این منابع الهام بخش آب‌های اطرافمون رو بدونیم و از خودمون بپرسیم:

با چه روش‌های کم‌هزینه تری برای کل سیستم میشه از چنین موجوداتی برای ایجاد بهبود در زندگی‌مون، کمک گرفت؟

منابع :

وبسایت شرکت کالرا

گزارش پیشرفت تولید سیمان با الهام از مرجان در وبسایت «از طبیعت بپرس»

کاهش انتشار دی اکسید کربن ناشی از ساخت سیمان با کمک فناوری نانو

انتقال مرجانهای چابهار به منظور بقا و درآمدزایی

2 thoughts on “تولید سیمان از دی اکسید کربن هوا، به روش مرجان ها

 • 28/03/2016 at 6:38 ق.ظ
  Permalink

  با سلام ! به نظر من بهترین راه تغییر روش در ساخت منازل مسکونیست و اصلا روش ساخت مرجانها با تولید سیمان قابل مقایسه نیست علاوه بر آن سیمان به تنایی در ساخت و ساز کارایی ندارد و حتما یا باید در میان آجر بکار رود یا با میلگرد بطور مسلح بکار رود پس اگر روش ساخت و ساز بجای آجر و سیمان به فاز و چوب تغییر کند بسیاری از کارخانه های سیمان بازارشان را از دست میدهند و مشکل کم میشود.

  Reply
  • 02/04/2016 at 10:52 ق.ظ
   Permalink

   ممنون بابت نظرتان.

   بله تغییر مصالح ساختمان نیز یکی از راه حل های کاهش مشکلات استفاده از سیمان است. در عین حال این راه هم مشکلاتی دارد، مثل نیاز به بریدن درخت ها و یا ناکارآمدی چوب در بعضی نوع ساخت و ساز ها.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *