چرا سیزده فروردین را به در میکنیم؟

در فرهنگ ایرانی، هیچ یک از روزهای سال «نحس» و «بد یومن» یا «شوم» شمرده نشده، بلکه هر یک از روزهای هفته و ماه نام هایی زیبا و در ارتباط با یکی از مظاهر طبیعت یا ایزدان داشته و دارند. روز سیزدهم هر ماه خورشیدی در گاهشماری ایرانی نیز «تیر روز» نام دارد که از آن ِستاره ی تیشتر، ستاره ی باران آور میباشد. نیاکان ما پس از دوازده روز جشن که یاد آور دوازده ماه سال است، روز سیزدهم را پایان جشن بزرگ نوروز می دانستند.

امروزه هم هنوز روز سیزدهم فروردین، همانند شب پایانی چهارشنبه سال، جایگاه ویژه‌ای دارد. اگر با چهارشنبه ‌سوری به پیشواز نوروز می ‌رویم، با جشن سیزده بدر همراه با شادی به پادرهه/بدرهه (بدرقه) آن می ‌رویم.

۱

آنان از بامداد روز سیزده فروردین سفره نوروزی را بر می چیدند و سبزه ها را با خود بر می داشتند و به دشت، بیابان و کشتزارها می بردند و به آب روان می سپردند که نشانه‌ی ‌پیشکشی دادن به ایزد بانوی آب ها است و با نیایش به درگاه اهورامزدا آرزوی بارش باران و سالی پر از فراوانی و شادی می کردند.

راستی، آیا شما به ایزد بانوی آبها ایمان دارید؟

چنین سنت هایی برای جامعه ای چندمیلیونی چه جوری برگزار شود بهتر است؟

چرا جامعه ی چند میلیونی ممکنه بخواهد متفاوت عمل کند؟ بیایید یک حساب-کتاب سرانگشتی برای سبزه انجام بدیم:

فرض کنیم 22 میلیون خانوار ایرانی اقدام به تهیه سبزه سفره هفت سین نمایند. اگر هر خانوار فقط 200 گرم غله (گندم، عدس، ماش و…) استفاده كند، چهارمیلیون و چهارصد هزار كيلو گرم يا چهارهزار چهارصد هزار تن مي شود. یعنی بار 440 كمپرسي 10 تنی!

۲

 

آیا این مقدار، آن قدر هست که بتوانیم به راحتی از کنارش بگذریم یا می توانیم به فکر جایگزینی برای این سنت باشیم؟

و یا یک حساب-کتاب دیگر برای ماهی قرمزها:

داستان جرج را شنیده اید؟

ماهی قرمز ده ساله ای که در سرش یک غده داشت و دامپزشک دو گزینه مرگ راحت و جراحی را به صاحبش پیشنهاد کرده بود و صاحبش در ازای پرداخت 200 دلار «جورج» را عمل کرد تا به زندگی بازگردد … .

۳

ما ایرانی ها سالهای سال است که به مناسبت نوروز ماهی قرمز می خریم. در کمترین حالت می شود گفت 20 میلیون ماهی در هر سال پا به خانه هایمان می گذارند، حداقل بیست برابر تعداد بچه هایی که هر سال در ایران پا به دنیا می گذارند.

از این تعداد ماهی، چندتایشان صاحبی مثل جورج داشته اند؟

و یک حساب-کتاب انسانی نیز در آخر کار:

در تعطیلات نوروز سال های اخیر، در «تیر روز»، بیشترین تعداد انسان در اثر تصادف از چرخه ی زندگی خارج شدند، هر سال با حدود صد نفر.

و البته اگر قرار است از این گردونه خارج شویم، چه روزی بهتر از روز طبیعت، و چه موقعیتی بهتر از موقعیتِ در حرکت، و به چه کسی بهتر از ایزد بانوی جاده ها، می توانیم جسممان را اهدا کنیم؟

۴

 

ولی شاید ماندنمان هم بتواند بهبودی در این جهان حاصل کند، و چه بهتر که بمانیم و بهبود بکاریم.

سیزده فروردین را چگونه به در کنیم؟

۵

ایزد بانوی آبهای این روزها کیست؟

گرامی داشتن روز طبیعت حقیقتا به چه معناست؟

منابع:

مرگبارترین روز تعطیلات نوروزی

درباره ی نوروز

فاجعه ی روز طبیعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *