آروغ های عظیم مرگ از دل زمین!

آروغهای عظیم مرگ؟! زمین واقعا در حال گرم شدنه؟ آروغهای عظیم مرگ چی هستن؟ شما  گرم شدن زمین رو حس می کنید؟ اصلا چرا زمین گرمتر میشه نه سردتر؟ کی بیشتر مقصره گرم شدن زمینه؟ میدونستید گرم شدن زمین علاوه بر تمام بدیهاش یه خوبی خیلی خیلی بزرگ داره؟کدوم کشورها پیمان کیوتو رو امضا زدن؟ پیمان کیوتو اصلا چیه؟ چرا جایزه صلح نوبل برا آگاه سازی مردم دنیا در زمینه گرم شدن کره زمین به ال گور و IPCC رسید؟ IPCC چیه و چی کار می کنه در زمینه آب و هوا؟ ال گور کی هست؟ اگه شما هم کنجکاوید که به جواب این سوالا برسید ما این پایین یه توضیحاتی نوشتیم که می تونه کنجکاوی شما رو ارضا کنه و البته در نهایت یه سوال هم برای تحریک کنجکاویتون گذاشتیم.

آروغ های عظیم مرگ از دل زمین!

1. گرم شدن کره زمین یعنی چی؟ گلخانه طبیعی زمین چیه؟

دمای زمین اینطوری به تعادل می رسه: انرژی خورشید به زمین می رسه، یه مقدار از این انرژی جذب و مقداری هم بازتاب میشه. برای رسیدن به دمای مناسب برای ادامه زندگی باید بین میزان تابش، جذب و بازتابش یه تعادلی برقرار بشه. این تعادل به کمک گازهایی در اتمسفر زمین انجام میشه که اسمشونو گذاشتیم گازهای گل خانه ای. پس زمین یه گلخانه طبیعی داره.

آروغهای عظیم مرگ

وقتی انرژی نورانی خورشید به زمین می رسه، یک سومش به فضا برمیگرده. از اون دو بخش دیگه، یه مقداری جذب اتمسفر زمین میشه و مقدار خیلی زیادیش هم جذب خشکی ها و اقیانوسها میشن و سطح زمین رو گرم می کنند. و بعدش این موجهای انرژی بازتاب میشن و به سمت اتمسفر میرن. گازهای گلخانه ای طبیعی یه بخش از این تابشهای با طول موج بالا رو به دام می ندازن و دوباره ساطع می کنندشون به سمت زمین و اینطوری زمین رو گرم می کنند. به عبارتی اگه این گازها نبودن زمین 35 درجه سردتر میشد و الان همه ما منجمد شده بودیم 🙂 پس دم گازهای گل خانه ای طبیعی گرم.

گازهای گلخانه ای طبیعی مثل چی: اوزون، متان، دی اکسید کربن، بخار و اکسید نیتروژن. اما اگه انسان وارد ماجرا بشه و گازهای گلخانه ای انسان زاد رو به اتمسفر بفرسته چی میشه؟

2.افزایش گازهای گلخانه ای در عصر صنعت:

خب فهمیدیم که مسئول گرم کردن خونه ما زمینی ها کیا هستن، پس توی این چرخه تعادلی اگه گازهای گلخانه ای زیاد بشن، زمین گرم و گرم تر میشه. ما ادمها با بعضی از فعالیتهامون باعث شدیم که دی اکسید کربن و متان زیاد بشن و زمین گرمتر بشه.چه فعالیت هایی کردیم که چنین نتیجه ای داشته؟ یه جدالی هست که تقریبا الان دیگه رو به صلح گذاشته و پذیرفته شده که میزان دی اکسید کربن اتمسفر از زمان انقلاب صنعتی تا الان روز به روز بیشتر و بیشتر شده.

چطوری این جدال تقریبا به صلح رسیده؟ با اندازه گیری!

آروغهای عظیم مرگ

اولین اندازه گیری ها از میزان دی اکسید کربن در اتمسفر سال 1958 (تقریبا 60 سال پیش) شروع شده. کجا؟ توی ارتفاع 4000 متری از سطح دریا روی قله کوه مونولوآ در هاوایی. چرا اونجا؟ چون دورترین نقطه از منابع آلودگی هوا بود.

این اندازه گیریهای نشون داده که از اون زمان تا الان به وضوح هرسال افزایش دی اکسید کربن داشتیم . چقدر افزایش؟ اندازه گیری ها نشون داده که قبل انقلاب صنعتی 280 ppmv دی اکسید کربن اتمسفری داشتیم اما الان 380 تا و همچنان رو به افزایش! این صدتا دقیقا یعنی چقدر؟ اگه بخواییم وزنی بگیم میشه 160 میلیارد تن. آیا این مقدار زیاده؟ قبل از این اندازه گیری ها چطور بوده اوضاع زمین؟

3.چطوری میشه بفهمیم که در عصر یخبندان میزان دی اکسید کربن اتمسفر چقدر بوده؟

آروغهای عظیم مرگ

با حفاری مغزه های یخی یا Ice Core ها در قطب جنوب و گرینلند میشه فهمید که قبلا اوضاع زمین چطوری بوده. برفی که از آسمان می باره، سبک و کرک ماننده و مقدار زیادی هوا در خودش داره ، وقتی برف برای تشکیل یخ فشرده و متراکم میشه بخشی از این هوا داخل یخ به دام می افته. میشه با استخراج این حباب های گرفتار شده در یخهای باستانی، درصد گازهای گلخانه ای اتمسفرهای پیشین رو اندازه گرفت. تا الان دانشمندان تا عمق 4 کیلومتری پیش رفتن. نتیجه چی شده؟ نتیجه این شده که در طول 650 هزار سال گذشته، تغییر طبیعی در مقداری دی اکسید کربن بین 180 تا 300 ppmv بوده.

این یعنی چی؟ اون بالا گفتیم که ما از انقلاب صنعتی به این طرف از 280 رسیدیم به 380! این یعنی مقدار آلودگی که ما ادمها تنها در یک قرن به اتمسفر تزریق کردیم، با دگرگونی های طبیعی ای قابل مقایسه هست که در طول هزاران سال رخ دادن. این یعنی فاجعه ، یعنی خودکشی دسته جمعی … .

آروغهای عظیم مرگ

4. گرم شدن کره زمین تقصیر کیه؟

آزاد سازی دی اکسید کربن توسط کشورهای مختلف به یه اندازه نیست: اولین و مهمترین منبع تولید دی اکسید کربن انسان زاد، سوختن سوختهای فسیلی هست. چرا که بخش خیلی زیادی از ازاد سازی این گاز توسط سه عامل انجام میشه: تولید انرژی، فرایندهای صنعتی و حمل و نقل. این سه مورد (مقصر) به خاطر توزیع نابرابر صنعت و ثروت، توزیع برابری بین کشورهای جهان ندارن. آمریکای شمالی، اروپا و آسیا بیشتر از 90 درصد دی اکسید کربن تولید شده از طریق صنعت در جهان رو به خودشون اختصاص دادن. یه طورایی تاریخ داره نشون میده که بیشتر این گاز رو کشورهای توسعه یافته ازاد کردن. دومین منبع عمده که بیشتر از یک پنجم آزاد سازی این گاز رو به عهده داره، حاصل تغییر کاربری زمین هست، یعنی چی؟ قطع کردن درختان جنگلها به منظور توسعه زمینهای کشاورزی، شهرسازی یا جاده سازی. مثلا قطع کردن بخش بزرگی از جنگلهای بارانی، باعث تولید چمن زارها با حاصل خیزی کمتر میشه که ظرفیت ذخیره سازی دی اکسید کربن کمتری نسبت به درختان دارن. توی این کار کدوم کشورها بیشتر نقش داشتن؟ امریکای جنوبی، آسیا، آفریقا مسبب بیشتر از 90 درصد آزاد سازی این گاز به واسطه تغییر کاربری زمین بودن. با این حال در مسابقه ازاد سازی دی اکسید کربنِ انسان زاد، فعالیتهای صنعتی هستن که رده اول رو به خودشون اختصاص دادن و کشورهای توسعه یافته نقش پر رنگ تری دارن.

5. آیا کشورهای در حال توسعه بی گناه هستن؟

آروغهای عظیم مرگ
همه مقصریم

نه! تا چند سال پیش ادم بدهای این ماجرا کشورهای توسعه یافته بودن. اونها از نیمه دوم قرن هجده یعنی همون شروع انقلاب صنعتی سخت مشغول تولید این گاز بودن اما آژانس بین المللی انرژی، براورد کرده که بین سالهای 2000 تا 2030 در مقایسه با سالهای انقلاب صنعتی مقدار بیشتری دی اکسید کربن وارد اتمسفر میشه. چرا؟ چون کشورهای در حال توسعه این روزها بیشتر در تکاپو برای ارتقای استاندارهای زندگی شهرونداشون هستن، و این منجر به ازادسازی بیشتر این گاز میشه . چرا؟ چون بهبود وضعیت زندگی نیازمند پیشرفت اقتصادی هست و این هم ارتباط تنگاتنگی با تولید و مصرف انرژی داره. مثلا چین بزرگترین تولید کننده دی اکسید کربن هست و امریکا رو در سال 2007 پشت سر گذاشته. با این حال اگه این دو کشور رو از نظر سرانه مقایسه کنیم، ازاد سازی چینی ها چهار بار پایین تر از امریکاهی هست که در راس فهرست سرانه جهان قرار دارن. هند و چین به سرعت در حال صنعتی شدن هستن و قابلیت تولید الودگی های زیادی دارن.

6. گرم شدن کره زمین چه عواقبی داره؟

خیلی وقته که گرم شدن کره زمین شروع شده ، تاثیرات ویرانگر گرم شدن روی جوامع انسانی، مثل تغییراتی که در حوزه های سلامت، کشاورزی، اقتصاد، منابع آبی، نواحی ساحلی، توفانها، و رخدادهای شدید دیگه آب و هوای و تنوع زیستی رو میشه در رسانه ها و منابع مختلف دید. علاوه بر تمام این، نظام آب و هوایی جهان احتمالا در آینده نه چندان دور غافلگیری هایی برای ما توی آستینش تعبیه کرده، که در نهایت باعث تسریع روند گرم شدن میشه، از این شگفتی ها رو میشه اینطوری نام برد: احتمال قوی ذوب شدن یخهای گرینلند یا قطب جنوب که باعث افزایش چندین متری سطح آب دریاها میشه، یا شاید چرخه های زیر اقیانوسی شمال اقیانوس اطلس ناگهان تغییر کنه، و اب و هوای غیر عادی و تند و تیز فصلی داشته باشه. ممکنه جنگلهای بارانی آمازون به کلی در آتش گرما بسوزن، و گرم شدن زمین رو تسریع کنند. سر آخر هم نوبت به تهدیدهای کشنده می رسه، که درست زیر اقیانوسها به کمین نشسته: ذخایر بسیار عظیم گاز متان که از جذب شدن دی اکسید کربن هوا و متابولیسمش به دست باکتریهای داخل اب تولید میشن و اگه اقیانوسها به اندازه کاقی گرم بشن، به شکل آروغهای عظیم مرگ، بیرون میزنند و باز هم به گرم تر شدن سیاره ما سرعت میدن.

7.گرم شدن کره زمین یه خوبی هم داره، میتونه منجر به توزیع برابرتری از ثروت بشه!

چه جوری؟ انسانها در قرن بیست و یک با دو مشکل بزرگ مواجه هستن: فقر جهانی و گرم شدن جهانی. درست همین الان که ما در یه جهان پر نعمت هستیم حدود 800 میلیون کودک از گرسنگی می میرند. اصلا فقر جهانی یعنی چی؟ یعنی توزیع نابرابر ثروت و سرمایه جهانی. چه ربطی به گرم شدن زمین داره؟

آروغهای عظیم مرگ

برای ازبین بردن فقر جهانی باید به کشورهای فقیر کمک کرد تا سریعتر پیشرفت کنند. اگه این کشورها بخوان برای پیشرفت میان بر بزنند، باید انرژیشون رو با تکنولوژی های وابسته به سوختهای کربنی مثل گاز و نفت و زغال سنگ تامین کنند. مثلا چین موقع ایجاد توسعه، هر چهار روز یک نیروگاه ذغال سنگی تاسیس می کرد. و این به ضرر کل زمین خواهد بود!

پس برای مبارزه با گرم شدن زمین باید به کشورهای در حال توسعه فکر کرد. و این یعنی برای اولین بار در تاریخ بشر باید با توزیع نابرابر ثروت جهانی دست به گریبان بشیم.

8. چه حرکت هایی تا الان برای رهایی از این گرمایش زده شده؟

آروغهای عظیم مرگ
ال گور، فعال محیط زیست

اول : هیات بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) که از سه کارگروه و یک گروه عملیاتی برای ارزیابی و اندازه گیری میزان گازهای گلخانه ای تولید شده، توسط هر کشور تشکیل شده. البته لازمه این هیات در کشورهای مختلف، بدون هیچ ترمزی به کارشون بپردازن. کارشون چیه؟ کارگروه اول : جنبه های علمی سیستم اقلیمی و تغییرات اب و هوایی رو براورد می کنن . کارگروه دوم: به اسیب پذیری انسان و سیستم های طبیعی در مقابل تغییرات آب و هوایی و عواقب مثبت و منفی این تغییرات و راه های سازگاری با اینها می پردازن. کارگروه سوم: راهکارهایی رو برای کاهش ازادسازی گازهای گلخانه ای و تاثیرات اقتصادیش، در صورت محدود نشدن آزادسازی، ارزیابی می کنن.

آروغهای عظیم مرگ

آخرین گزارش این سه کارگروه در سال 2007 منتشر شد. که در این گزارش، 400 متخصص از 120 کشور جهان مستقیما در تهیه، بازبینی و نهایی کردن گزارشها نقش داشتن. بعلاوه 2500 متخصص دیگه هم در فرایند بررسی گزارشها شرکت کردن. اگرچه این سازمان تحقیقات علمی مستقل انجام نمیده، اما تحقیقات کلیدی منتشر شده در جهان رو جمع اوری می کنه و تصمیم گیری دسته جمعی و اجماع رو ممکن میکنه.

دوم : پایبندی به عهدنامه کیوتو: IPCC، به عنوان با نفوذترین سخنگوی رسمی علمی و فنی در حوزه های تغییرات آب و هوایی در جهان شناخته شده. ارزیابی های این سازمان تاثیر زیادی بر مذاکره بین کشورها برای تعهد به پیمان کیوتو داشته. این پیمان چی میگه؟ کیوتو یه پیمان بین‌المللیه برای کاهش صدور گازهای گل‌خانه‌ای، که عامل اصلی گرم‌شدن زمین در دهه‌های اخیر حساب میشن. این پیمان سال 1997 در ژاپن مطرح شد.

آروغهای عظیم مرگ
پیمان کیوتو

اما همه کشورها این پیمان رو امضا نزدن، زمان پیشنهاد دادن این پیمان قرار گذاشته شده بوده که زمانی این پیمان به رسمت شناخته بشه که 55 کشور حداقل امضاش بزنند و بهش پایبند باشند. در نهایت سال 2005 با پیوستن روسیه به این پیمان این 55 کشور که مسئول 55 درصد ازادسازی دی اکسید کربن هستن ،تعهد دادن و پیمان رسمی شناخته شد. سال 2007 هم استرالیا به این جمع پیوست. و تا سال 2008، از 192 کشور روی کره زمین 178 تاشون پیمان رو امضا زدن اما امریکا حاضر به امضا زدن نشده بود. با این حال یکی از کسانی که در سال 2008 برنده جایزه صلح نوبل شد آل گور از آمریکا بود که به صورت مشترک با IPCC بعد از بیست سال تلاش مدوام موفق شدن که تقریبا کشورشون رو مجاب کنند که پیمان رو امضا بزنه. ال گور کی هست حالا؟ یه فعال محیط‌ زیست و سیاست‌مداره . ال گور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ از سوی طرف حزب دموکرات آمریکا نامزد بود ولی انتخابات را به جورج بوشی باخت که مخالف امضا زدن پیمان کیوتو بود. به نظرتون چرا کشوری مثل امریکا پیمان رو امضا نکرده؟ و یا کشورهای بزرگی مثل کانادا زمانی رسما اعلام کردن که از پیمان کیوتو خارج میشن؟

ما شاید به تنهایی نتونیم گرم شدن زمین رو حس کنیم. اما میشه در کنار هم متوجه این تغییرات بشیم. پادپرس برای همین اینجاست

 

منابع:

1.Book :Global warming, by Mark Maslin

2.Ted talks:

https://www.ted.com/talks/al_gore_on_averting_climate_crisis?

language=enhttps://www.ted.com/talks/al_gore_s_new_thinking_on_the_climate_crisis?

language=enhttps://www.ted.com/talks/al_gore_warns_on_latest_climate_trends?

language=enhttps://www.ted.com/talks/al_gore_the_case_for_optimism_on_climate_change?language=en

3.https://en.wikipedia.org/wiki/Kyoto…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *