سرمایه گذار جذب کدام ویژگی ِ کسب و کار ما خواهد شد؟

مذاکره با سرمایه گذار یکی از راه‌های تامین مالیِ کسب و کارهای نوپاست. قبل از ورود به مذاکره بهتر است که به چند سوال پاسخ دهیم، یکی از این سوالها این است که  چه چیزی برای سرمایه گذار جذاب است؟

موارد مهم برای یک سرمایه گذار:

یکی از موارد مهمی که  برای سرمایه گذار جذابیت دارد، بازار بالقوه بزرگ با قابلیت رشد زیاد است. اگر شما در حال مذاکره با سرمایه گذار هستید باید به این نکته توجه کنید که کدام قسمت بازار را به سرمایه گذار ارائه می کنید.

نکته دیگری که سرمایه گذار می خواهد از آن مطلع شود، مزیت رقابتی پایداریست که شما ایجاد می کنید. تفاوتی که بین شما و رقبایتان در پاسخ به نیازهای بازار وجود دارد چیست؟ شما چقدر توانایی دارید که به نیاز مشتریان هدفتان پاسخ دهید

سرمایه گذار

بهترست قبل از جذب سرمایه گذار به سوالهایی پاسخ دهید که قرارست پایه های اصلی برند شما را بسازند:

  • سازمان شما چیست؟
  • چه کاری میخواهد انجام دهد؟
  • قصد دارید در این سازمان برای تحقق رویاییتان چگونه عمل کنید؟

در بازار رقابتی امروز چه کارهایی می توان کرد؟ شما با توجه به اهدافی که انتخاب کرده اید به کدام نیازهای بازار می خواهید پاسخ دهید؟

پاسخ به نیازهای بازار در سه دسته می توانند جای بگیریند،

  • پاسخی جدید به نیازی قدیمی
  • پاسخی جدید به نیازی جدید
  • پاسخی قدیمی به  نیاز جدید

مهم است که مشخص کنید کار شما در کدام یک از این سه دسته قرار می گیرید، به این دلیل که آنچه برای سرمایه گذار در این رابطه مهم است این است که پاسخ شما به نیاز بازار چقدر قابلیت اجرایی شدن دارد؟ پس دلایل محکمی برای اجرایی شدن کارتان را با دلایل منطقی مطرح کنید. و بیان کنید که چرا شما و تیمتان توانایی چنین کاری را دارید؟ چه مزیتی ایجاد خواهید کرد که رقبای شما ندارند و چگونه نیاز را پاسخ خواهید داد؟

آیا تیم برای سرمایه گذار مهم است؟

سرمایه گذاران، تمام مدارک و مستنداتی که در اختیارشان قرار می دهید و همچنین تحلیل کسب و کار شما را ارزیابی می کنند، اما آنچه از همه مهمتر است برایشان، خود شما هستید، آنها روی شما سرمایه گذاری می کنند. پس تا می توانید خود واقعی و تیم واقعیتان را نشان دهید و در مورد توانایی های تیمتان حتما صحبت کنید.

سرمایه گذار

آنها دوست دارند بدانند آیا افراد یک تیم قدرت اجرایی کردن هدف مشخص شده را دارند. تیم پایا و پویا برای سرمایه گذار جذاب ست. تیمی پایاست که اعضای آن مکمل هم هستند. هماهنگ هستند و هدف و آرمان مشترکی دارند. این توانایی را دارند که کسب و کارشان را به رشد و توسعه برسانند.بهترین تیمها برای شروع و یا توسعه یک کسب و کار تیمهایی هستند که ترکیب یک تکنولوژیست و یک بازاریاب علاقمند و ماجراجو باشد، در نهایت در فاز توسعه می توان نیروهای جدیدی هم اضافه کرد. چنین تیمی قابلیت پایایی بیشتری دارد.تیم پویا، تیمی که نقش افراد در آن مشخص باشد. هر فرد کاری که انجام میدهد را به بهترین نحو به سر انجام برساند.همچنین واکنشش نسبت به محیط اطرافش سریعتر  و با بازخورد بیشتری در تیم اتفاق بیفتد.

این نکته را هم در نظر بگیرید که هر فرد در تیم با توجه به شخصیت، توانایی ها و قابلیتهای فردی اش در یک نقش قرار بگیرند.بهتر است برای تشکیل تیم از تستهای شخصیتی استفاده کنید. تست هالند یکی از تستهایی ست که می توان با آن سنجش کرد که نقشی که الان دارید ایفا میکنید چقدر به توانمندی های واقعیتان نزدیک است و هرچه این نزدیکی بیشتر باشد، قابلیت پویایی شما بالاتر می رود و تیمی که تشکیل می شود در مقابل رقبا بهتر عمل کرده، احتمال موفقیتش بیشتر می شود.

منابع:

تست هالند

نیازهای یک استارتاپ 

نظر شما: برای جذب سرمایه گذاران بهتر است، چه مهارتهایی داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *